Rady a tipy

V AKEJ FÁZE STAVBY DOMU JE NAJLEPŠIE RIEŠIŤ STAVBU KRBU?

Ideálny prípad, kedy je vhodné začať s riešením krbu, je v projektovej fáze domu. V tejto fáze máte najviac otvorené možnosti a viete si vybrať akýkoľvek krb a tiež aj jeho umiestnenie v rámci dispozície domu. Dokonca je možné pracovať s celým projektom a dispozíciu domu upravovať podľa potrieb krbu. 

Stavbu krbu je možné riešiť aj v procese výstavby domu, či už v obývaných priestoroch. Odporúčame vám však nenechávať riešenie krbu na poslednú chvíľu, kedy budete mať značne obmedzené možnosti výberu.

Aká je najdôležitejšia doplnková výbava krbu?

EXTERIÉROVÝ PRÍVOD VZDUCHU

Pripojenie krbovej vložky, či krbových kachlí na exteriérový prívod vzduchu, je v dnešnej dobe pasívnych a nízkoenergetických domov, prakticky nutnosť. Procesu horenia v krbovej vložke či kachliach sa v týchto prípadoch nedostáva dostatočné množstvo vzduchu a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu z exteriéru.

Ak by ste prívod vzduchu pre horenie z exteriéru nemali, tak v praxi by to znamenalo, že krbová vložka by nasávala vzduch z miestnosti. Často by ste museli v miestnosti vetrať, pretože by v nej bolo na nevydržanie a to práve kvôli chýbajúcemu kyslíku, ktorý by spotreboval krb na jeho správne horenie.

 

Obr. Napojenie exteriérového vzduchu ku krbovej vložke

krby bratislava, krbové kachle, stavba krbu bratislava, montáž krbu, moderné krby, krbové štúdio bratislava, hypokaustové pece, akumulačný krb, teplovzdušný krb, realizácia krbu, galéria krbu, konfigurátor krbu, montáž krbu

KOMÍNOVÁ ŠKRTIACA KLAPKA

Komínová škrtiaca klapka je oceľová alebo nerezová rúra vybavená otočným tanierom v jej strede, tiahlom alebo tyčou pre reguláciu taniera a regulačným gombíkom. Slúži na uzatváranie a otváranie dymovodového prierezu, a teda na reguláciu ťahu komína. V praxi to znamená, že vďaka komínovej klapke dokážete znížiť ťah komína – oheň bude horieť o čosi pomalšie. Po dohorení je zas možné komínovú klapku uzavrieť a naakumulované teplo tak udržať dlhšie v priestore krbu.

Obr. Komínova škrtiaca klapka

kominova skrtiaca klapka, krby bratislava, krbové kachle, stavba krbu bratislava, montáž krbu, moderné krby, krbové štúdio bratislava, hypokaustové pece, akumulačný krb, teplovzdušný krb, realizácia krbu, galéria krbu, konfigurátor krbu, montáž krbu

VNÚTORNÁ AKUMULAČNÁ MASA

Pod pojmom vnútorná akumulačná masa rozumieme ťažké akumulačné materiály použité vo vnútri krbovej obstavby. Tieto špeciálne materiály, zachytávajú prvé nápory tepla a následne teplo odovzdávajú sálaním na akumulačný plášť krbu. Zvyčajne sa umiestňujú medzi krbovou vložku a izoláciou zadných stien. Majú schopnosť nabiť sa teplom a udržať ho po dlhší čas v priestore krbu. Vnútorná akumulačná masa je teda ideálnym doplnkom pre každého, kto si chce vychutnávať príjemne sálajúce a postupne uvolňujúce sa teplo v domácnosti.

Obr. Použitie vnútornej akumulačnej masy Magnetherm okolo krbovej vložky

akumulacna masa, krby krby bratislava, krbové kachle, stavba krbu bratislava, montáž krbu, moderné krby, krbové štúdio bratislava, hypokaustové pece, akumulačný krb, teplovzdušný krb, realizácia krbu, galéria krbu, konfigurátor krbu, montáž krbu

AKO SPRÁVNE KÚRIŤ V KRBE?

Väčšina ľudí v krbe zakuruje nesprávne, čo môže spôsobovať napríklad problémy so zadymovaním krbového skla či problémy s dechtovaním.

Správnym kúrením púšťate menej emisií do ovzdušia a vyhnete sa tiež iným nežiadúcim javom, ktoré môžu byť spojené so zlým zakúrením.

Či už používate brikety alebo štandardné listnaté drevo, pozrite si ten správny spôsob, ktorý je zaručene bez dymu a bez začerneného skla.

DEKORATÍVNE OMIETKY SAN MARCO NA KRBE

Chcete, aby váš krb vyžaroval eleganciu a originálnosť? Oživte svoj krb a pridajte do vášho domova nádych luxusu s dekoratívnou omietkou od San MarcoVďaka širokej škále odtieňov, rôznym technikám nanášania a kombináciám materiálov, môže byť každá miestnosť či stena vo vašom domove jedinečná a originálna, nielen tá krbová.

 

Foto: Moderný akumulačno-teplovzdušný krb s krbovou vložkou HOXTER HAKA 110/51h + dekoratívna stierka San Marco LUXURY, Realizácia SVAROGUS AUŠPIC BRATISLAVA

krby bratislava, krbové kachle, stavba krbu bratislava, montáž krbu, moderné krby, krbové štúdio bratislava, hypokaustové pece, akumulačný krb, teplovzdušný krb, realizácia krbu, galéria krbu, konfigurátor krbu, montáž krbu